STAVEBNÍ POVOLENÍ

Představu o tom jak vypadá cihla, střešní taška, okno nebo trám má skoro každý stavebník. Termín „stavební povolení“ nebo „souhlas“ je však pro hodně z nás zahalený do určitého tajemna.
Není se čemu divit, stavební úřady nemusí inzerovat ani popisovat své produkty či služby. Mají velkou výhodu – ten kdo je potřebuje musí zajít za nimi a nebo si někoho na získání stavebního povolení zajistit.

Cílem tohoto seriálu článků je přiblížit některá „úskalí“, která získání stavebního povolení nebo souhlasu mohou provázet.

Navštivte stavební úřad

Jednou ze základních věcí je dobrá komunikace se stavebním úřadem. Doporučujeme vám již před zakoupením pozemku navštívit příslušný stavební úřad.

Potřebný stavební úřad naleznete v obcích s rozšířenou působností. Pokud máte pochyby, o které obce se jedná, pak si je můžete vyhledat na stránkách příslušného Krajského úřadu nebo např. na: http://mesta.obce.cz anebo http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/_s.155/696.

Ověřte si reálnost Vašeho stavebního záměru

Dotazem u stavebního úřadu si můžete ověřit, zda je vámi zamýšlený pozemek vůbec zastavitelný a jaké regulační podmínky pro jeho zástavbu budou platit.

Může se jednat například o tato omezení:

 • Umístění stavby na pozemku
 • Výšku budovy
 • Počet poschodí
 • Prosklení domu
 • Rozloha domu
 • Sklon a barvu střechy
 • Požadavky na oplocení
 • Umístění obytných místností, pokud je přítomna frekventovaná komunikace nebo další aspekty
 • Další myslitelné i nemyslitelné souvislosti. Příslušný stavební úřad totiž zodpovídá za splnění velkého množství místních regulačních podmínek. Stavební úřad je pouze prostředek k naplnění těchto podmínek. Někdy se můžeme setkat i s případy, že úředník stavebního úřadu se zcela neztotožňuje s danými regulativy a může být vstřícný k vašim citlivým návrhům.

Návštěvou stavebního úřadu si ověříte reálnost vašeho stavebního záměru na zamýšleném pozemku a vyhnete se tak například situaci, že jste již pátý vlastník pozemku, který je ale reálně pro daný účel nezastavitelný.

Vyjednávejte nebo nechte jednat někoho jiného

Požadavky stavebního úřadu následně můžete srovnat se svými očekáváními. Pokud pro účel komunikace se stavebním úřadem zvolíte osobu (klidně i v důchodovém věku), která se značnou část svého života věnovala problematice staveb, pak se může jednat o určitou výhodu. Má velké zkušenosti, zná „obvyklá stanoviska stavebního úřadu“ a může Vám tak ušetřit spoustu času. Přesto ani takto „znalá“ osoba nemusí vždy prorazit se všemi vašimi požadavky, protože se snaží jít nejednodušší formou k cíli a obdobných klientů má hodně.

Obecnou pravdou je, že každý stavíme rodinný dům jednou poprvé. Bohužel na to hřeší hodně dodavatelů a jejich prostředníků. Záleží pouze na našich vyjednávacích schopnostech a umění získat ty správné lidi na svou stranu.
Zkušenosti naše i našich přispěvovatelů však hovoří jednotně: jednat v zájmu věci, ptát se na možná řešení vedoucí k cíli našich představ a hlavně nejednat arogantně či přímo silově.

Z prvních setkání se stavebním úřadem získáte představu, zda je možné na předpokládaném pozemku zrealizovat vaši představu.

Shrnutí na závěr

 • Navštivte stavební úřad a zjistěte reálnost Vašeho záměru.
 • Vyjednejte si podmínky pro Vaší stavbu. Jednejte věcně a zdržte se arogance.
 • Snažte se společně najít kompromis.

Věříme a přejeme Vám, aby vámi vybraný stavební pozemek splňoval vaše představy a zároveň stavební záměr vyhovoval i stavebnímu úřadu.

V dalším pokračování vás seznámíme s možnými podklady pro rozhodování stavebního úřadu

Řešíte stavební povolení ?

Nevíte na koho se obrátit ? Jak získat konkrétní dokument ? Vložte poptávku a doporučíme Vám společnosti, které Váš problém vyřeší.

Vložit poptávku

Poslední články

Image
Odhad nemovitosti 26.01.2019

Jsou situace, kdy chceme vědět, kolik stojí určitý dům či byt. Třeba když uvažujeme o nákupu nebo prodeji nemovitosti, potřebujeme nejprve získat…
Přečíst článek


Image
Hypotéky v roce 2019 27.12.2018

Říká se, že kdo má židli, bydlí. Pokud vám ale nespadne do klína tučné dědictví, nejste rentiér nebo nemáte extra lukrativní zaměstnání, na vlastní…
Přečíst článek


Image
Jak postavit dům ? 02.10.2018

Chcete stavět dům a nevíte jak na to? Jak vybrat pozemek, komu zadat návrh, jaká povolení jsou třeba nebo jak vybrat dodavatele? Stavba domu je…
Přečíst článek